Národní cena pro projekt ZŠ Hrabina Children like coding

Jak už bylo uvedeno na webu školy, náš e Twinning projekt získal několik ocenění -český Certifikát kvality, Evropský certifikát kvality a na celostátní e Twinning konferenci v Plzni mu byla udělena Národní cena- tzn., že byl odbornou porotou oceněn jako nejlepší v republice ve své kategorii.

Spoluautorkou projektu byla spolu se mnou p. uč Božena Kubica ze školy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ornontowicach, Polsko. Zapojily se také školy z Itálie, Turecka, Makedonie a Albánie.

A o čem náš projekt byl?

Hlavním cílem bylo využívat základy kódování, ať už s počítačem nebo bez něj, pro rozvoj informatického myšlení. Děti z partnerských zemí se pomocí různých způsobů vytváření kódů a šifer navzájem seznámily, předávaly si informace o sobě, o svých rodných městech, zemích. Jako způsob šifrování využívaly binární kód, souřadnice, QR kódy, princip faxu. S pomocí starších žáků jsme vytvořili Google mapku zajímavých českých míst a k nim přiřadili fotografie a QR kódy s ukrytou informací o místě.

Děti také vytvářely přání k Vánocům v programu Scratch a jednoduché počítačové hry, ve kterých hráči putovali známými místy ČR nebo v nich pro postup do dalšího kola museli správně zodpovědět otázky o ČR.

Veškerá komunikace mezi dětmi z partnerských škol probíhala v angličtině. Vše bylo sdíleno a ukládáno na stránkách projektu.

Všechny aktivity byly realizovány v loňském školním roce v rámci Klubu zábavné logiky a hodin ICT a AJ. S náročnějšími částmi nám pomohli i žáci dnešní IX.B.

O náplni klubu jsem psala na tomto místě již dříve- http://www.zshrabina.cz/zakladni-skola-slezska/novinky/klub-zabavne-logiky-ohlednuti-za-uplynulym-skolnim-rokem

I když práce na přípravě a realizaci projektu bylo hodně a opravdu jsem využila spoustu poznatků ze seminářů , konferencí a samostudia, nebyli bychom úspěšní, kdyby se do něj velmi aktivně a s chutí nezapojily především děti ze současné VI.B. Proto jsou získaná ocenění zpětnou vazbou nejenom pro mě, ale také zaslouženou cenou a velkou pochvalou pro něJ.

V závěru článku přikládám několik fotografií z konference a video, které bylo promítáno při nominaci.

Mgr. Helena Lazarová