Soutěž Bobřík informatiky

10. ročník soutěže Bobřík informatiky

Jak už se stalo tradicí, i letos se žáci naší školy zapojili do celostátní soutěže Bobřík informatiky. Titul úspěšný řešitel získali:

Kategorie MINI:
Karolína Siudová V.B, Jakub Boháč IV.A, Tobiáš Tuharský V.B, Adrian Dubský IV.A, Dita Vicianová V.B, Adam Fedor V.B, Jan Zwierzyna V.B, Viktorie Kochová V.A, Michal Olszar IV.A, Elen Šlapotová IV.A, Elen Pollaková V.B, Filip Skulina IV.A, Eliška Bohatá IV.A, Anna Hlaváčová V.B, Ester Gorecká V.B, Jakub Michalik V.A, Veronika Ciencialová V.A, Aneta Biedravová V.A

Kategorie Benjamin:
Apolonia Miervová VI.A, Liliana Janiková, VII.C, Matěj Rzeplinski VII.B, Natálie Petrová VII.A, Tomáš Novák VII.A, Veronika Kučerová VI.A, Marek Pastrňak VII.C, Vojtěch Krucina VI.A, Tomáš Raszka VII.C, Jan Petráš VI.A, Anna Loterová VII.A, Sára Klementová VII.B, Lucie Vávrová VI.B, Tereza Bobková VII.C, Taťana Cviková VI.A, Daniel Haluščák VI.A, Marie Burkotová VI.B, Štěpánka Wrublová VII.A, Lukáš Vrubel VI.A, Karolína Kostková VII.C, Ivana Bartošíková VI.A, Tobiáš Stránský VII.B, Alexandra Polášková VII.B, Michaela Dziadková VI.B, Zuzana Starzyková VII.B, Marie Jeřábková VII.C, Ellen Prunnerová VI.A, Ema Šlehoferová VI.A, Hedvika Jelínková VI.A, Michaela Křístková VII.C

Kategorie Kadet
Vojtěch Kučera IX.A, Lukáš Stařičný IX.A, Maxmilián Burkot IX.B, Natálie Zerzońová IX.B, Sebastian Miksch VII.B, Ivana Lacková IX.A, Filip Vrubel VIII.A, Zuzana Recmanová IX.A, Nicole Szeligová IX.A , Patrik Postuwka VIII.B, Anna Sabelová IX.B, Klára Bystroňová IX.A, Bára Kotasová IX.A, Arian Mustafa VIII.B, Lukáš Gál VIII.B, Radim Sikora VIII.A, Pavla Sojková IX.A, René Kadlčík IX.B, Alexandra Gaľová IX.A, Daniel Palowski IX.B

Jména žáků jsou seřazena v pořadí podle počtu dosažených bodů. 
Nejlepšího umístění za školu dosáhli žáci Vojtěch Kučera a Lukáš Stařičný z IX.A, kteří obsadili s 228 body 114. místo v celostátním pořadí.

Všem zúčastněným děkujeme a úspěšným řešitelům gratulujeme! Na všechny se těšíme v 11. ročníku 2018!

Mgr. Helena Lazarová a Mgr. Dagmar Nováková


Ocenění ve výtvarné soutěži

„Voda v krajině“ – ocenění ve výtvarné soutěži

Škola obnovy venkova v rámci Zeleného centra Třanovice pozvala naši školu k účasti ve výtvarné soutěži „Voda v krajině“. Do soutěže se přihlásilo celkem 6 základních škol se 47 výtvarnými pracemi. Mezi nimi bylo i několik děl, která vznikla v sedmém ročníku naší školy v rámci hodin výtvarné výchovy. Žáci využili náročnou techniku, při které kombinovali malbu akvarelem a pastelem. Gratulujeme Zuzaně Polokové - její práce „Potok v ranní mlze“ se líbila porotě nejvíce a získala 1. místo. Zároveň blahopřejeme Karolíně Kostkové ke 3. místu - porota ocenila její malbu s názvem „Na břehu jezera“. Obě zmíněné práce se stanou součástí stálé výzdoby Zeleného centra Třanovice.


Úspěch VII.C v mezinárodní výtvarné soutěži

Úspěch VII.C v mezinárodní výtvarné soutěži Ekoplakát

Ekoplakát je mezinárodní výtvarná soutěž žáků a studentů z České republiky, Slovenska a Polska. Soutěž probíhá ve dvou kolech – národním a mezinárodním. Nejlepší práce vybírá v obou kolech odborná porota. Do výběru nejzdařilejších plakátů se mohla zapojit i veřejnost. Autorům sedmého ročníku, kteří vytvořili plakáty na téma „Necháme to plavat?“ a „Současnost a budoucnost“, se podařilo uspět v jedné části soutěže - ve veřejné elektronické anketě v rámci regionu. Získali 1. a 2. místo.

Gratulujeme! K. Sekulová


Soutěž Den stromů

„Den stromů“

Dvojnásobný úspěch našich žáků ve výtvarné soutěži

Albrechtova střední škola v Českém Těšíně vyhlašuje každým rokem výtvarnou a fotografickou soutěž na typicky podzimní téma – stromy. I letos jsme do této akce přihlásili práce našich žáků. Jejich snaha vytvořit co nejzajímavější obrazy nebyla marná. Porota jim udělila hned dvě ocenění:

1. místo (kategorie II. stupně ZŠ)  IX.A „Okénka podzimu“

2. místo (kategorie II. stupně ZŠ) VII.C „Stromy na podzim“

Ocenění žáci se zúčastnili vernisáže výstavy a slavnostního vyhodnocení celé soutěže, které proběhlo 18. října v aule střední školy.


Naši žáci v okresním kole Pythagoriády

Úspěchy našich žáků v okresním kole matematické soutěže Pythagoriáda 2016/2017
 

17. května 2017 se konalo okresní kolo matematické soutěže Pythagoriáda 2016/2017. Účastnili se ho úspěšní řešitelé školního kola soutěže, Kilián Benroth a Jakub Haas z V.B (Slezská), Nela Juráková, Richard Bernatík a Tomáš Novák ze 6.ročníku (Ostravská). Oba žáci ze Slezské se stali úspěšnými řešiteli okresního kola soutěže . Kilián Benroth získal 12 bodů z 15 a obsadil 7.- 15.místo , Jakub Haas získal 11 bodů z 15 a obsadil 16. – 22.místo . Oběma žákům blahopřejeme!

Mgr.Romana Klimszová, MO matematiky


Naše volejbalistky zvítězily

Vítězství dívek ve volejbale

V úterý 11. dubna 2017 jsme my, dívky ze ZŠ Hrabina, reprezentovaly naši školu ve volejbale. Turnaj se konal v tělocvičně ZŠ Slovenská. Všechny dívky z našeho týmu chodí do deváté třídy, já jsem z nich nejmladší. Po příchodu na místo jsme si rozdaly výrazně žluté dresy a vzaly si volejbalový míč, abychom se mohly rozehrát. Na Slovenské byly k dispozici dvě tělocvičny, malá a velká. První utkání jsme vyhrály. Pro mne to bylo takové seznamování s postavením na hřišti a s kolektivem. Poslední hra byla velmi zajímavá. Nejčastěji se hraje na dva sety. Jenže ten první jsme vyhrály my a druhý náš soupeř - Kontešinec. Proto se hrál ještě třetí set. Pozorovaly jsme také na naší paní učitelce Chowancové, jak nám fandí a že má docela "nervy". Hra to byla hodně vyrovnaná a z posledních míčů jsme byly nervózní všechny. Pořád se to srovnávalo. Nakonec však vše dobře dopadlo, vyhrály jsme a byla to obrovská radost. Domů jsme se vracely s výborným pocitem.

Klára Bystroňová, VIII. A - nejmladší hráčka týmu

Hráčky: Tereza Loterová, Magdalena Bilková, Brigita Fajová, Michaela Kurková, IX. A; Natálie Pončová, Natálie Sikorová, Magdaléna Juroszová, IX. B; Klára Bystroňová, VIII. A


Soutěžili jsme v televizním Bludišti!

Bludiště

Po dlouhé úvaze se naše třída IX.B přihlásila do soutěže Bludiště. Společně s p. třídní učitelkou Jalowiczorzovou jsme sestavili čtyřčlenné družstvo (Ondra, Danek, Kuba a Mirek), vymysleli jsme název a pokřik, vyrobili jsme plakáty a nechali jsme si udělat naše třídní mikiny. Natáčení probíhalo asi 4 hodiny, nahlédli jsme do zákulisí, seznámili jsme se s režisérem i kameramanem, nesmíme zapomenout na moderátora Romana Pastorka. Všichni byli milí a přátelští, fandili jsme, jak to jenom šlo, až nás od tleskání bolely ruce. Na celou soutěž i na to, kdo nakonec vyhrál, se můžete podívat ZDE: (Najděte si datum 6.3.2017)

žáci IX.B


Matematický klokan 2017

Matematický klokan 2017

Mezinárodní soutěž Matematický klokan řešili vybraní žáci ZŠ Hrabina dne 20.března 2017.

Soutěžící byli rozděleni do 4 kategorií:
Cvrček (2., 3.ročník),
Klokánek (4., 5.ročník),
Benjamín (6., 7.ročník) a
Kadet (8., 9.ročník).

Výsledky školního kola:
 

Cvrček : řešilo 47 žáků

1. Marie Mokroszová, II.A – 73 bodů
2. Marie Huczalová, III.C – 64 bodů
3. - 4. Vanesa Pindorová, III.A – 63 bodů
3. – 4. Michal Olszar, III.A – 63 bodů

Klokánek : řešilo 57 žáků
 

1. Apolonia Miervová, V.A – 98 bodů
2. Helena Krzyžánková, V.A – 93 bodů
3. - 4. Joanna Miriam Blažková, V.A – 89 bodů
3. - 4. Kilian Benroth, V.B – 89 bodů

Benjamín : řešilo 37 žáků

1. Sebastian Miksch, VII.B – 79 bodů
2. Izabela Palová, VII.A – 76 bodů
3. Matěj Rzeplinski, VI.B – 69 bodů
4.- 5. Arian Mustafa, VII.B – 68 bodů
4.- 5. Hynek Kuchárik, VII.B – 68 bodů

Kadet : řešilo 28 žáků

1. David Rechtorík, IX.B – 74 bodů
2. Tereza Morcinková, IX.A – 70 bodů
3.- 4. Štěpán Benek, VIII.A – 67 bodů 3.- 4. Magdalena Bilková, IX.A – 67 bodů
5. Jakub Kuchárik, IX.B – 66 bodů
6. Maxmilián Burkot, VIII.A – 65 bodů

Vyhodnocení zpracovala Mgr.Romana Klimszová


Dvě vítězství našich žáků v městském kole recitační soutěže

Městské kolo recitace a dětského divadla

Soutěž sólových recitátorů a přehlídka dětských divadel, které vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, měla i v Českém Těšíně své městské kolo. Dne 7. 3. 2017 se v čítárně a kavárně NOIVA sešlo 37 soutěžících ve 4 kategoriích. Tříčlenná odborná porota hodnotila přirozenost dětského projevu, vybavenost recitátora, uměleckou hodnotu textu a celkovou úroveň projevu. Dobrá úroveň recitátorů potvrzuje i to, že nebylo jednoduché vybrat z přihlášených dětí 2 nejlepší z každé kategorie, kteří postupují do okresního kola.

Městské kolo recitační soutěže
V úterý 7. 3. se v příjemném prostředí kavárny Avion sešli účastníci městského kola v recitační soutěži. Naši školu reprezentovali Matěj Šimik z III. B, Marie Huczalová z III. C a Joanna M. Blažková z V. A.
Porota i diváci z řad rodičů a spolužáků měli možnost si užít krásné přednesy všech účinkujících. Z obou kategorií, které jsme měli zastoupeny, pak posbírali obě první místa, a tím i postup do okresního kola M. Šimik a J. M. Blažková.
Všem našim soutěžícím děkujeme a vítězům přejeme úspěch v dalším kole, které se koná v sobotu 1. 4. v Havířově.
Mgr. H. Warcopová
 

Umístění: recitace

I. kategorie: žáci 1. - 3. tříd

1. místo: Matěj Šimik, ZŠ Hrabina (pracoviště ZŠ Slezská) - postup do okresního kola
2. místo: Alžběta Kaletová ZŠ Pod Zvonek - postup do okresního kola

II. kategorie: žáci 4. - 5. tříd

1. místo: Joanna Miriam Blažková, ZŠ Hrabina (pracoviště ZŠ Ostravská) - postup do okresního kola
2. místo: Jakub Polášek ZŠ s pol. jazykem vyučovacím - postup do okresního kola
 

Úspěšná recitátorka z V. A - Joanna Miriam BLAŽKOVÁ
V úterý 7. března 2017 vyhrála v Českém Těšíně městské kolo recitační soutěže žákyně V. A třídy. Joanna je velmi svědomité děvče, které se na soutěž zodpovědně připravovalo v dramatickém kroužku pod vedením pana učitele. Nyní ji čeká soutěž na okresní úrovni, bude přednášet text Aleny Vostré: O zrcadle, které ukazovalo obráceně. Přejeme naší žákyni pevné nervy a mnoho štěstí!

Mgr. V. Potyszová
 


Zpěváček - městská soutěž ve zpěvu

Městské kolo soutěže Zpěváček v Avionu

V pondělí 27.2. se uskutečnilo městské kolo soutěže v dětském zpěvu lidových písní Zpěváček 2017.
Základní školu Hrabina reprezentovalo 7 účastníků, kteří do soutěže postoupili ze školního kola.

Mezi mladšími byla děvčata, pro které účast v této soutěži byla premiérou:

Eliška Krzysová
(I.A-ZŠ Ostravská), Terezka Rákočí (I.B – ZŠ Slezská), Tereza Slobodová (I.A – ZŠ Ostravská) a
Markétka Tomíčková (II.B – ZŠ Slezská), která nás na této soutěži reprezentovala již podruhé.

Starší kategorii reprezentovali žáci ZŠ Slezská:

Eliška Žákovčíková (IV.B), Maruška Huczalová (III.C) a Matěj Šimík (III.B), kteří už také naši školu reprezentovali i v minulých ročnících.

Soutěž byla velmi náročná, účastníků bylo několik desítek, hojné bylo i zastoupení publika. Naši žáci podali velmi hezké a zdařilé výkony.
Zpívali odvážně a s chutí. Děkujeme jim za reprezentaci naší školy a přejeme jim, ať jim chuť ke zpívání vydrží i nadále!

Martina Slobodová (asistent pedagoga)
 


Vítězství v přespolním běhu

Byli jsme úspěšní v přespolním běhu
 

V pondělí 26. září 2016 se konalo na hřišti na Frýdecké ulici městské kolo soutěže v přespolním běhu. Byli jsme rozděleni na hochy a dívky a do kategorií podle věku. Po různém povrchu - tartanu, asfaltu, štěrku, trávě i polní cestě - běžely dívky tisíc osm set metrů a hoši dva tisíce metrů. Chlapci měli stejnou trať jako my, ale jedno kolečko navíc. Když organizátoři vyhlašovali výsledky od pátého místa, byli jsme jako na trní. Bylo pro nás obrovským překvapením, že jsme celkově vyhráli 1. místo! Největší radost měly paní učitelky, které nás za odměnu vzaly na zákusek do cukrárny. Druhý den 27. září jsme jeli do Havířova na okresní kolo této soutěže. Zúčastnilo se ho velké množství škol. Nejprve běžely mladší dívky tisíc metrů, pak mladší kluci tisíc tři sta metrů, my starší dívky stejnou vzdálenost. Po nás ještě závodili starší chlapci. Samozřejmě, že jsme všichni fandili! Při vyhodnocení jsme se dozvěděli, že mladší dívky ve složení: V. Petrášová, N. Janíčková, A. Měrková, M. Křístková, J. Kolondrová a H. Jelínková vybojovaly 2. místo, mladší hoši: T. Burkot, J. Kohut, P. Szmek, F. Vrubel, A. Hensler a T. Raszka podali krásný výkon a obsadili 4. místo. Starší dívky: D. Pěgřímová, K. Bystroňová, M. Kurková, N. Konopková, M. Juroszová a I. Lacková obsadily rovněž krásné 5. místo. Vraceli jsme se domů unavení, ale s dobrými pocity ze soutěžení.
Klára Bystroňová, VIII. A; Adéla Měrková, VII. A

Fotila Mgr. A. Chowancová
 


Závěr Akademie programování Microsoft v Praze

Akademie programování Microsoft, Praha
 

Programování se v poslední době zmiňuje jako další nezbytná gramotnost pro 21. století. Mnohé IT společnosti a organizace podporují jeho výuku různými způsoby. Také my na naší škole se každoročně zapojujeme do podzimního Programování s bobříkem a letos na jaře jsme využili nabídky společnosti Czechitas ve spolupráci s f. Microsoft a se VI.B a VII.B jsme se zúčastnili dvouměsíční Akademie programování v prostředí Kodu.
Kodu Game Lab je vizuální programovací jazyk od Microsoft Research Lab, pobočky firmy Microsoft. Je navržen tak, aby byl ovládáním přístupný pro děti, a proto je možno vytvářet hry i bez hlubších znalosti programování.
Na závěr Akademie byli nejaktivnější žáci ze zapojených tříd základních a středních škol pozváni na Slavnostní zakončovací den do české pobočky Microsoft v Praze 4.
Byl pro ně připraven zábavně-naučný program na herních stanovištích, např. lego roboti, různé workshopy pro větší i menší, herní stanice, kde si děti mohly zahrát nejlepší hry vzniklé v rámci akademie, apod.
Těší nás, že 1. místo ve znalostním kvízu pro mladší žáky získal Sebastián Miksch ze VI.B a cenu za nejlepší video ze všech vytvořených vyhráli Štěpán Pryszcz a Tobiáš Burkot z VI.B.
Jak si naši ,,absolventi akademie´´ den užili, se můžete dočíst níže z příspěvků VI.B…
Mgr. Helena Lazarová, ICT koordinátor

V Microsoftu se mi líbilo. Byla tam zábava a prima lidi. Disciplíny – programování v Minecraft, Kodu , Marshmallow, logo quiz, …se daly zvládnout. Občerstvení bylo super. Nejlehčí bylo Kodu. Také jsem vyhrál čokoládu za nejlepší video.
Štěpán Pryszcz
 

11.6. jsme se vydali do Microsoftu. Většina kluků vstávala ve 4 hodiny ráno, takže se nám pak chtělo ve vlaku trochu spát. Když jsme dojeli, v budově jsme se zaregistrovali. Dostali jsme jmenovky a mohli jsme začít. Bylo tam celkem 5 soutěží. Nejvíce jsem se zasmál u Marshmallow challenge. Měli jsme 20 špaget, 1 metr pásky, provázek a marshmallow. Cílem bylo marshmallow dostat co nejvýše. Moc se mi tam líbilo. Jídla tam bylo dost, pití taky. Takže spokojenost. Viděli jsme jejich pracovní místa. Bylo to hodně luxusní. Naučili jsme se upravovat video. Bylo to super. Každému bych doporučil se tam podívat.
Lukáš Gál
 

V sobotu 11.6. jsem s kamarády jel do Prahy do Microsoftu. Tento výlet jsme si užili. Nejvíc se mi líbilo programování v Minecraft. Před vyhodnocením jsme šli na prohlídku budovy. Líbilo se mi na ní, že byla vysoká. Mají tam hodně elektroniky a počítačů a notebooků. Po vyhlášení výherců jsme jeli do centra a pak na nádraží. Cestou jsme se stavili v McDonald´s. V Microsoftu se mi líbilo a chtěl bych tam znova.
Marek Bury.

……Moc se mi tam líbilo. Celý program byl hlavně o soutěžích. Byli jsme rozděleni do několika skupin. Museli jsme splnit úkoly na 5 stanovištích. Byl tam catering, kde bylo všechno. Microsoft je veliká budova s 8 patry. Vyjeli jsme výtahem až na terasu, která je obrovská. Viděli jsme pracoviště Microsoft, kde je hodně počítačů….Bylo to super!
Arian Mustafa
 

Hráli jsme soutěž o nejvíce bodů. Úkoly byly takové: naprogramovat věci v kuchyni, aby upekly bublaninu, naprogramovat Steva nebo Alex v Minecraftu, zahrát si hry, co byly vytvořené v Kodu game lab, Marshmallow challenge a kvíz. Jako bonus jsme si natočili své video. Určitě bych chtěl jet zase.
Sebastián Miksch
 

V sobotu 11.6. jsme jeli do Prahy do známé firmy Microsoft. Cesta byla zábavná. Koukali jsme na filmy, zpívali, vtipkovali, povídali si. Po příjezdu do budovy bylo ve velkém sále s promítačkou zahájení. Po něm začaly soutěže. Pekli jsme bublaninu, programovali, stříhali videa. V 16 h jsme skončili a vydali se na chvilkovou návštěvu Prahy, byli jsme i v KFC. Pak jsme jeli metrem na hlavní vlakové nádraží. Odtud jsme jeli domů. V Microsoftu se mi velmi líbilo a chtěl bych tam jet zase.
Tobiáš Burkot

Chcete příští rok jet taky? Zapojte se s námi do programování!!

 


Soutěž o nejlépe čtoucího žáka

Soutěž O nejlépe čtoucího žáka

V pondělí 16. května se konal už osmý ročník soutěže O nejlépe čtoucího žáka. Účastníci byli rozděleni do čtyř kategorií podle věku. Všichni předvedli velmi dobré výkony, kterými dokázali, že čtení je prostě skvělá zábava. Jejich výkony hodnotila nejen porota, ale i diváci, kteří svým potleskem podpořili všechny soutěžící. Cenu diváků - sladkou odměnu - si odnesl vždy žák s nejsilnějším potleskem. Vítěz v každé kategorii byl vždy odměněn knihou, kterou do soutěže věnovalo naše SRPŠ.
 

VÝSLEDKY

I. kategorie

1. místo   Matěj Šimik       II.B
2. místo   Barbora Samiecová    II.C
3. místo   Richard Harok              I.B

  II. kategorie

1. místo    Ondřej Wojnar  IV.B 
2. místo    Kilián Benroth             IV.B 
3. místo    Viktorie Kochová        III.A

III. kategorie

1. místo    Arian Mustafa   VI.B
2. místo    Jakub Radič               VI.A 
2. místo    Lucie Wolterová         V.A

IV. kategorie

1. místo    Arlinda Mjekiqi  VIII.A 
2. místo    Magdalena Bilková   VIII.A
3. místo    Kateřina Šlauerová   VIII.B


Pořádali jsme městské kolo dopravní soutěže

Květen - to je dopravní soutěž mladých cyklistů

Pořadatelé letošní Dopravní soutěže mladých cyklistů opět nezklamali. Město Český Těšín, Koordinační pracoviště BESIP pro Moravskoslezský kraj, Městská policie Český Těšín, Český červený kříž - Karviná a ZŠ a MŠ Hrabina, pracoviště Ostravská opět zajistili co nejlepší podmínky pro úspěšný průběh městského kola soutěže mladých cyklistů. Účast deseti družstev základních škol našeho města potvrdila velký zájem o soutěžení i o tradiční atraktivní výhry.

Počasí se zpočátku příliš příznivé nejevilo. V pátek 13. května bylo chladno a nebe velmi šedivé. Soutěžící však přesto splnili praktické úkoly jízdy na hřišti za sucha. Déšť nás začal smáčet až po ukončení soutěže. Jaké znalosti musí čtyřčlenná družstva mladších i starších dětí prokázat? Zvládnout jízdu zručnosti, znalost pravidel silničního provozu, jízdu podle těchto pravidel i zdravovědu.

Zasloužené 1. místo si vybojovala družstva ZŠ Kontešinec a ZŠ Masarykova,

jako 2. s malými ztrátami bodů se umístili soutěžící ZŠ Pod Zvonek a PZŠ Havlíčkova,

pomyslné bronzové medaile, 3. místo,  si odnesly PZŠ Havlíčkova a ZŠ Hrabina.

Vítězové tohoto kola soutěže postupují do okresního klání. Tam prokážou, zda si svůj titul zaslouží.

Mgr. Vlasta Potyszová