21. 3. Světový den Downova syndromu

Datum byl stanoven na 21. proto, že Downův syndrom je způsoben trisomií = ztrojením 21. chromozomu)
Downův syndrom je vrozená vada, se kterou se ročně v ČR narodí průměrně 50 dětí. "Downíky" poznáme na první pohled - prozradí je menší podsaditá postava, zešikmené oči, kulatá hlava s plochým obličejem, široké ruce s krátkými prsty, … Krom typického vzhledu způsobuje onemocnění pomalejší mentální vývoj (mentální retardaci), pro který je nejstěžejnější začlenění do společnosti. Právě proto si lidé po celém světě v tento den poruchu připomínají a nosí každou ponožku jinou. Ponožky byly jako symbol zvoleny proto, že pokud se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X připomínající příčinu tohoto onemocnění – poruchu chromozomu X. Odlišnost ponožek pak symbolizuje odlišnost lidí s DS od těch zdravých.
I děti z naší mateřské školy podpořily dnes 21.3.2019 děti s Downovým syndromem.

Interaktivní tabule

V únoru se nám podařilo po dlouhodobé snaze zajistit finanční prostředky k pořízení interaktivní tabule.
Jak se nám poprvé pracovalo je vidět na fotkách.

Zápis do mateřských škol (jejichž činnost vykonává ZŠ a MŠ Český Těšín Hrabina) pro 2019/2020

Ředitel ZŠ a MŠ Český Těšín Hrabina, p.o., která vykonává činnost mateřských škol na Hornické ul., Hrabinské ul. a Ostravské ul., oznamuje, že zápisy do těchto mateřských škol se po projednání se zřizovatelem pro školní rok 2019/2020 uskuteční ve dnech 6. a 7. května 2019 v příslušné mateřské škole.

Mgr. Bc. Zajac Richard, ředitel organizace

Potvrzení o výši vynaložených výdajů za umístění dítěte poplatníka v předškolním zařízení

za zdaňovací období 2018 v souladu se Zákonem o daních z příjmu je k vyzvednutí v MŠ pro zákonné
zástupce dětí od 29.1.2019, které navštěvují mateřskou školu.
Potvrzení pro zákonné zástupce dětí, které ukončily docházku v MŠ Ostravská k 31.8.2018 je
potvrzení k vyzvednutí v MŠ Ostravská.

V Českém Těšíně dne 28.1.2019                                                        Marie Bieleszová, hlavní provozní