21. 3. Světový den Downova syndromu

Datum byl stanoven na 21. proto, že Downův syndrom je způsoben trisomií = ztrojením 21. chromozomu)
Downův syndrom je vrozená vada, se kterou se ročně v ČR narodí průměrně 50 dětí. "Downíky" poznáme na první pohled - prozradí je menší podsaditá postava, zešikmené oči, kulatá hlava s plochým obličejem, široké ruce s krátkými prsty, … Krom typického vzhledu způsobuje onemocnění pomalejší mentální vývoj (mentální retardaci), pro který je nejstěžejnější začlenění do společnosti. Právě proto si lidé po celém světě v tento den poruchu připomínají a nosí každou ponožku jinou. Ponožky byly jako symbol zvoleny proto, že pokud se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X připomínající příčinu tohoto onemocnění – poruchu chromozomu X. Odlišnost ponožek pak symbolizuje odlišnost lidí s DS od těch zdravých.
I děti z naší mateřské školy podpořily dnes 21.3.2019 děti s Downovým syndromem.