Burza středních škol pro vycházející žáky

Nejen letošní deváťáci, ale i další vycházející žáci budou za několik měsíců stát před jedním z nejdůležitějších rozhodnutí: na kterou střední školu si podat přihlášku a kam směřovat poté, co naši základní školu opustí. Už nyní mají mnozí z nich představu, čemu by se chtěli věnovat. Mnozí však stále váhají a zvažují různé možnosti. V jejich rozhodování může pomoci právě akce, které se 9. října zúčastnili žáci naší školy a někteří rodiče.
Pod názvem „Trh vzdělávání a uplatnění“, kterou zorganizoval Úřad práce ČR spolu se Statutárním městem Třinec, se v třinecké hale Stars představilo téměř 50 středních škol a také významní zaměstnavatelé našeho regionu. Žáci měli možnost prohlédnout si nabídku škol, získat informace o studiu, zeptat se na vše, co je zajímá. Své střední školy prezentovali nejen učitelé, ale hlavně současní studenti, kteří mohli přispět radami z vlastních zkušeností se studiem.
Účast na akci zajistila výchovná poradkyně Mgr. E. Vyvlečková. Právě na ni se můžete i nadále obracet se svými dotazy k přijímacímu řízení a výběru střední školy.

K. Sekulová (tř. učitelka IX.B)

Dravci na naší škole

Ve čtvrtek 3.10. jsme pozvali k nám do školy sokolnickou skupinu, která nám představila různé druhy sov a dravců. Děti měly možnost se seznámit s naší nejmenší sovičkou - kulíškem nejmenším, pohladit si puštíka obecného nebo výra velkého. Viděli jsme jak sokolníci učí lovit své dravce, chytat kořist. Mezi nejrychlejší patří sokol, který při střemhlavém letu dosahuje rychlosti až 450km/h. Orel skalní a orel bělohlavý patřili mezi největší dravce, s rozpětím křídel až 2,5m. Dětem se představení líbilo a moc si ho užily.

Mgr. Kantorová J.

Branná soutěž Wolfram

13.9. se 4 žáci z 9.A třídy zúčastnili krajského kola branné soutěže Wolfram. Čekal je dlouhý závod plný vědomostních kvízů z oblasti historie a vojenské techniky, běh přes překážky, dřepy s kládou, topografické znalosti a práce s buzolou, přesná střelba ze vzduchovky, týmová spolupráce a výkonnostní aktivity, které ověřily síly celého týmu. A to vše v jak nejrychlejším čase.
Konkurence byla obrovská, na stupně vítězů jsme nedosáhli. Naše družstvo však může být na sebe a svůj výkon patřičně hrdé.

Mgrr. Kantorová J.

Na vlastní kůži

Začátkem září se 9.A zúčastnila projektového dne „Na vlastní kůži“. Děti si prošly 5 stanovišť, ve kterých se ledacos naučily anebo přinejmenším si osvěžily informace.
První stanoviště – zdravověda. Umělé dýchání, pomoc a ošetřování zraněných při hromadných nehodách, zastavení krvácení, šok a ochrana vlastního zdraví.

Na dalším stanovišti jsme se setkali s policejními složkami. Pomocí speciálně upravených brýlí jsme si vyzkoušeli, jak vidí člověk opilý nebo pod vlivem různých omamných látek. Další stanoviště bylo zaměřeno na žáky, kteří by si chtěli udělat řidičské průkazy na motorku nebo profesní řidičské průkazy. Na poslední stanoviště se všichni těšili nejvíce. Simulace dopravní nehody a přetočení auta o 360°. Žáci, jako 4-členné posádky, se připoutali pásy v autě a obsluha trenažéru je několikrát protočila a nechala viset vzhůru nohama. Nepopsatelný zážitek. Všichni jsme se shodli, že bychom se nikdy nechtěli ocitnout v této situaci.

Mgr. Kantorová J.

Biojarmark

Ve čtvrtek 19.9 se konal na Albrechtově střední škole Biojarmark. Ovoce a zelenina, uzeniny, kvaskový chleba, med a marmelády lákaly všechny účastníky této akce. Bylinkové čaje, přírodní ovocné mošty, kafíčko k domácím koláčům.
Děti si mohly pohladit domácí zvířátka (králíky, husy, slepice, krocany, kozu). Někteří vyzkoušeli jízdu na ponících. Ukázka zemědělské techniky zaujala kluky. Pro děvčata byla připravená podzimní květinová dekorace.
Bohatý doprovodný program zaujal nejen ty nejmenší. Vyzkoušeli jsme si, jak se kdysi mlela mouka a loupala kukuřice. Připomněli jsme si důležité zemědělské plodiny, poznávali semínka těchto rostlin. Závěr patřil ochutnávce zdravého cukroví. Už se těšíme na příští ročník této akce.

Mgr.Kantorová Jolana