Seznam šk. potřeb ve šk. roce 2022/2023 (I. st. ZŠ Ostravská)

 Seznam šk. potřeb ve šk. roce 2022/2023 (I. st. ZŠ Ostravská) - ZDE


Týden kostýmů na naší škole

V pondělí jsme měli za úkol přijít bez aktovky(batohu), většina z nás se zúčastnila a mohli jsme tak vidět originální nápady jako třeba šuplíky, autíčka, polštáře, nákupní košíky, igelitky...

V úterý jsme měli na výběr oblečení mezi 90s a hippies. Ne všichni se zúčastnili, ale ty oblečení stály za to, všem to slušelo.

Ve středu jsme měli takový klidný den, ideální pro spánek, tak jsme šli v pyžamu, županu nebo overalu. Máte vážně krásná pyžámka všichni.

Ve čtvrtek byl formální den. Připadalo nám to jako na jiné škole, vidět všechny v šatech, obleku, aby někdo měl kravatu...

V pátek jsme mohli vidět různé pohádkové postavy. Krásné víly, princezny, čerty... A podobné pohádkové bytosti.

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili - žákům druhého stupně ZŠ Hrabina a všem zaměstnancům školy. Nečekali jsme, že se tolik lidí tohoto zúčastní. Chtěli jsme si trošku zpříjemnit pár posledních týdnů školy. Myslíme si, že se akce povedla.

skupinka holek z 8.A.


Cesta životním labyrintem J. A. Komenského

 V září 2021 navázala naše škola spolupráci s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského v Praze. Na základě společné komunikace a písemného souhlasu o jednorázovém reprodukčním právu nám byly poskytnuty plakáty skvělé výstavy KOMenský v KOMiksu. Autory této výstavy jsou výtvarník Lukáš Fibrich a spisovatelka literatury pro děti Klára Smolíková.

O tom, že se jedná o výjimečný počin, svědčí i nemalý zájem žáků naší školy, kteří se ihned po instalaci výstavy začali zajímat o obsah nakreslených pláten. Postávali o přestávkách u obrazů, četli a povídali si.

Společně s kolegyní Kateřinou Sekulovou jsme se proto rozhodly, že výstavu využijeme k vytvoření vzdělávacího workshopu pro žáky naší školy. A tak se začala rodit spousta nápadů, myšlenek, plánů a radosti ze společné tvorby…

Dlouhé týdny příprav, pilování a přepracovávání přinesly své ovoce. V březnu 2022 již byl náš workshop „Cesta životním labyrintem J. A. Komenského“, jak jsme jej s kolegyní nazvaly, připraven. Doladily jsme termíny s jednotlivými třídními učiteli, vytvořily výukové zázemí a již se těšily na návštěvu dětí. O tom, že život sám je komplikovaný labyrint, se měli možnost přesvědčit žáci 4.–8. ročníků. Z důvodu rozdílných schopností žáků jsme pro účely workshopu vytvořily dvě verze obtížnosti: pro mladší žáky a pro žáky starší.
V průběhu měsíce dubna a května jsme s kolegyní realizovaly jednotlivé lekce. Na děti tak čekala dobrodružná pouť pod taktovkou Jana Amose, který žáky labyrintem provázel. Za pomocí průvodců (zasvěcených žákyň 9. ročníku) se všem šesti skupinám podařilo postupně úspěšně zdolat všechny nástrahy, jež na ně v labyrintu číhaly. Plnili úkoly, které jim mnohdy promasírovaly jejich „malé šedé buňky“. Společnými silami se jim podařilo získat „klíče“, které jim otevíraly cestu do dalších úrovní.

Účastníci workshopu řešili interaktivní úkoly, ale převážně pracovali přímo s vystavenými plakáty, v nichž hledali odpovědi na nelehké otázky. Mnohdy také úkoly dále rozpracovávali a zamýšleli se nad významy velkých myšlenek J. A. Komenského.

Žáci rozvíjeli nejen své individuální schopnosti, ale také vzájemné naslouchání, spolupráci s ostatními a v neposlední řadě také kreativitu.
Pracovaly jsme s 15 třídami, workshopem prošlo celkem 282 žáků školy. O tom, jak se dětem práce dařila, se můžete přesvědčit v přiloženém videu.

Máme velkou radost, že se dětem náš workshop líbil. Velké poděkování ale patří především NPM J. A. Komenského v Praze, který nám takto skvělý materiál zapůjčil,
a umožnil tak vznik novému nápadu, jenž obohatil nejen naše žáky, ale i pedagogický sbor.

Mgr. Zuzana Mangirasová a Mgr. Kateřina Sekulová


Den zdraví a osmáci z Hrabiny

Dne 2. 6. se žáci osmých ročníků zúčastnili Dne zdraví, který probíhal ve venkovním areálu Nemocnice v Českém Těšíně. Žáci si na jednotlivých stanovištích vyzkoušeli resuscitaci dospělých i kojenců, studenti střední školy zdravotní je učili ošetřovat nejrůznější úrazy, figuranty ukládali dle instrukcí do stabilizované polohy, prošli se s pomocí berlí, skládali kosterní soustavu lidského těla, byli poučeni, jak se mají správně dezinfikovat ruce, a seznámili se také s nemocničním vybavením z 20. století.
Akce se i díky pěknému počasí vydařila,žáci získali nové informace.
Děkujeme organizátorům.

za osmáky z Hrabiny žáci 8.A


Zpráva ze dne 26.5.2022 – Turistický kurz


Tak jsem tady zas! :D Dneska jsem byl opravdu na spoustě míst! Jelo se totiž na cyklovýlet do Rožnova pod Radhoštěm. A že to bylo slušných pár kiláčků! Moje majitelka mě naložila především svačinou a pitím a mohlo se jet. Nádherné scenérie mi byly odměnou, ale největším vrcholem výletu byl samozřejmě výhled z Jurkovičovy rozhledny v Rožnově. Tam se mi trochu ulehčilo, jelikož nastal čas oběda. Odpočinuli si lidé i mí kamarádi, a tak jsme se po pauze mohli znovu pustit do cesty. Užívali si větřík, počítali jsme žlutá auta (já měl na cestu samozřejmě nejlepší výhled :)), a dali jsme si pauzičku u splavu. Tam se hlavně kluci vykoupali a pokračovalo se v cestě. Další odměnou byl nanuk už na Horní Bečvě, ale hlavně vyjetý kopec před chatou. A nebyla by to správná akce, kdyby nebyla diskotéka. Poslední noc jsme si všichni užili (hlavně při ranním zjištění, že jsou naše kliky naprosto špinavé – kanadské žertíky) a užívali si jedny z posledních společných chvil.

Baťůžek z 9.A


Zpráva ze dne 25.5.2022 – Turistický kurz


Dneska se toho stalo opravdu hodně a jelikož jsem u všeho nemohl být, pověřil jsem mého menšího kamaráda, který mě dnes vystřídal, aby vám o tom povykládal. Takže… Dopolední program se nesl v duchu turnajů a stolních her a bylo úžasné dívat se na tolik vysmátých lidí. Dneska zabodovalo jednoznačně Ligretto! :) Venku pršelo, a tak se hrálo dál i po obědě a odpoledním klidu, ale jakmile déšť alespoň trochu ustal, vyrazili jsme na mini cyklovýlet k blízkému obchodu. Během cesty začalo hustě mrholit, ale nikomu to nevadilo, protože jak často zažijete jízdu na kole v dešti?! :D Po večeři se dělil program ještě na dva pilíře. Kahoot, který vytvořily holky z 9. A a opékání párků, po kterém jsme se všichni začali chystat už do hajan a já zamířil zas a znovu na své místečko, tedy do skříně. Tam mě čekal už i můj větší kamarád, který vám povykládá zase zítra. A že bude co!!

Baťůžek a jeho kámoš mini baťůžek z 9.A