Bobřík informatiky 2022

Již tradičně se žáci naší školy zapojují do celostátní online soutěže Bobřík informatiky.

Nejlepších výsledků v letošním roce dosáhli a titul Úspěšný řešitel získali:

Kategorie Mini – žáci 4. a 5. ročníku:

Tobias Bonczek, Veronika Seibertová, Viktorie Solowská, Tomáš Glaic, Anna Tasková, Tobiáš Chlebus, Vojtěch Kuchtíček, Alexej Macura, Šimon Helebrandt, Adéla Škáchová, Lukas Wróbel, Ema Zabystrzanová , František Drobisz, Nela Brudná, Klára Vejmělková, Jan Chlebek, Lucie Dudová, David Kolek, Jakub Šuchman, David Fiačan, Alexandr Straka, Jonáš Glaic.

Kategorie Benjamin – žáci 6. a 7. ročník

Matěj Kožušník, Kateřina Hájková, Jiří Pasz, Tereza Hobzová, Jan Klimánek, Sindy Žváková, Eliška Průchová, Elisa Rucká, Kristýna Walentová, Viktor Baron, Matouš Gryc, Sebastian Hurtík, Dominik Lisztwan, Barbora Lipinová

Kategorie Benjamin – žáci 8. a 9. ročníku:

Vít Tomiczek, Radek Fiačan, Ondřej Krzyžánek. Tobiáš Laža, Jan Kapusta, Tereza Niemczyková

Nejvyššího počtu bodů 177 dosáhl Tobias Bonczek v kategorii Mini.

Úspěšným řešitelům gratulujeme!


ZA KULTUROU V ANGLIČTINĚ

V úterý 8.11. 2022 navštívili žáci naší školy anglické divadelní představení. Zatímco mladší žáci vyrazili spolu s odvážným králíčkem do světa (A Bold Rabbit), starší žáky čekal příběh o lásce mimo online svět (Offline).

Názory dětí na představení “Offline”

 • představení bylo zajímavé a všemu jsem rozuměla
 • z části se jednalo o to, že jak nás ovlivňují sociální sítě
 • angličtina herců byla přiměřená (na to, že to byli Češi), bylo jim rozumět
 • celé představení mělo pointu a líbilo se mi
 • neměla jsem nějak valné očekávání, ale nakonec mě představení mile překvapilo
 • bylo vtipné, někdy spíš absurdní a pošetilé, ale přesto nešlo odolat smíchu
 • angličtina herců byla na Čechy dobrá
 • mně se to líbilo
 • určitě bych divadlo doporučila dalším ročníkům, protože jsem se hodně pobavila

Názory dětí na představení “A Bold Rabbit”

 • představení se mi moc líbilo, akorát písničky byly zvláštní
 • bylo to moc zajímavé, ale nelíbily se mi ty česko - anglické písničky

Ředitelské volno

 Oznamujeme Vám, že na základě §24 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., vyhlašuje ředitel školy Richard Zajac dne 18. listopadu 2022 pro žáky základní školy na ulici Ostravské 1710 a na ulici Slezské 1740 ředitelské volno.

Mgr. Jaroslav Šlehofer
zástupce ředitele školy


Sladký Halloween na SŠ Albrechtova

Konec měsíce je sice daleko, ale 18.10. se osmé třídy zúčastnily cukrářského workshopu, který již druhým rokem zajišťuje z projektu OKAP SŠ Albrechtova. Tvořivá dílna probíhala v duchu blížícího se Halloweenu. Cukrářky si pro nás nachystaly suroviny na spoustu dobrot a ty jsme pak společně připravovali. Kuchyní se linula vůně dýňových sušenek, plněných čokoládových kornoutů , cukroví z marcipánu. Naši kreativitu jsme si vyzkoušeli při výrobě pavučinek s pavoukem, netopýrků, koček a jiných ozdob.

Tato akce byla voňavá, chutná a hlavně zábavná.

Děkujeme SŠ Albrechtově i všem zúčastněným.

 

Autorka textu: A. Wronková, 8.B

Autor fotografií: D. Vandra, 8.B

 


Literární dílna s Petrou Braunovou

V pondělí 17. 10. se v kavárně Avion konala literární dílna. Letošní ročník byl již podruhé pod vedením paní
spisovatelky Petry Braunové, která je autorkou mnoha dětských knížek.
Během čtyř hodin, kdy dílna probíhala, nám paní Braunová prozradila spoustu zajímavých rad jak vylepšit svůj
příběh. Zopakovala nám pravidla při psaní, např. jak správně napsat přímou řeč nebo jak psát v různých časech, aniž by to
čtenáře pletlo. A poté jsme se mohli pustit do psaní našeho příběhu.
Mohli jsme si vybrat, jestli chceme každý psát svůj příběh, nebo jsme mohli psát stejný příběh ve skupině. Na psaní
jsme měli zbylé tři hodiny z dílny a mnozí toho stihli napsat opravdu hodně. Paní spisovatelka mezi námi chodila a nadále
nám radila.
Ke konci dílny mohli dobrovolníci přečíst své příběhy přede všemi. Autoři přečtených děl byli oceněni zaslouženým
potleskem. Dílka se opravdu povedla.
Dílna se mi líbila, naučila jsem se tam plno nových věcí ohledně psaní příběhů. Byla to pro mě zajímavá zkušenost.

V. Pindórová, 9.A
 


Projektový den na téma Mineralogie


Projektové dny se na ZŠ Ostravská začínají stávat tradicí. Každým rokem je nové téma, to letošní jsou minerály a horniny. Žáci 1. stupně si vyzkoušeli geologické procesy v praxi v podobě pokusu s voskem, seznámili se s pohádkami, které se natáčely ve známých skalních městech, nasadili na sebe horolezeckou výbavu nebo okusili práci geologa s kladívkem na naší školní geologické skalce, kterou jsme pořídili právě z prostředků grantu.
Skupiny 2. stupně, pojmenované podle všemožně barevných nerostů, prošly osm stanovišť, kdy každé bylo velmi originální. V chemické učebně jsme vyráběli minerál. Dalším stanovištěm byly Fyzikální vlastnosti, kde jsme si mohli popovídat s Milanem Krausem z Ústavu geoniky Akademie věd ČR, se kterým jsme si prohlédli určité druhy nerostů, a to jak ty častější, tak i například pouštní sklo, zkamenělé dřevo či úlomek meteoritu. Kromě těchto zajímavých rozhovorů a poznatků jsme si užili také stavění věže, buď z dřevěných nebo z reálných kamenů. Průmyslové zpracování se vedlo ve stylu vyplňování pracovního listu a hledání informací, poté jsme si mohli zkusit poznávání hornin. Na stanovišti Křemeny jsme dostali možnost vybrat si svou odrůdu křemene, kterou jsme si poté odnesli domů, a hledali jsme si o ní zajímavosti. Významy slov, jak už název tohoto stanoviště napovídá, se vedly v duchu hledání slov spojených s geologií ve větách nebo přesmyčkách, také doplňování slov k jejich významům, spojování nástrojů používaných geology s jejich názvy a nakonec doplňování tajenky. Na stanovišti Báseň o kameni se někteří vyřádili, někteří míň, ale minimálně se každý pokusil něco napsat. Na stanovišti Kouzlo kamenů jsme si kreslili, přesněji jsme kreslili diamant, který jsme si poté mohli libovolně vybarvit. Takto jsme vytvořili společné dílo všech žáků a učitelů v podobě „diamantového stromu“, který nám teď zdobí chodbu školy. A osmým zmíněným stanovištěm byla Geoturistika, kde jsme na mapě zaznamenávali místa výskytu známých přírodních památek, jako jsou například Stonehenge, Grand Canyon a pyramidy. Letošní projektový den je jistě mezi všemi považován za opět velmi povedenou událost.

Tereza Macurová, 9. A, ZŠ Ostravská


Dravci

V měsíci říjnu, konkrétně 18.10., jsme se opět zúčastnili vystoupení sokolníků z Karviné. Tato akce se konala na hřišti ZŠ Slezská. Pánové sokolníci si na ukázku svého umění přivezli několik dravců. Mohli jsme vidět v akci třeba poštolku, káně lesní, sovu pálenou a další ptáky. Vystoupení bylo zajímavé, ale i zábavné. Úsměv na tváři nám vykouzlila situace, kdy pan sokolník vytáhl z přepravní klece bílou sovu a v zápětí nám ukázal druhou černou s tím, že mu ráno proletěla komínem. Nebyla to samozřejmě pravda, ale moc jsme se pobavili. Další ukázkou bylo srovnání, jestli je rychlejší člověk v běhu nebo dravec za letu. Dva vybraní žáci byli rychlejší ale jen z toho důvodu, že sokolník dravce zdržel při startu, tím pádem dal žákům náskok. Celý program byl poučný a plný zajímavostí o dravcích z naší přírody. Málokdy se někomu z nás podaří vidět tyto ptáky tak zblízka.

Za spokojené žáky T. Niemczyková, 9.A


Pythagoriáda 2022

V týdnu 17. - 21. 10. proběhlo na naší škole školní kolo Pythagoriády.
Pythagoriáda je tradiční matematickou soutěží, která je určena pro všechny žáky 6. až 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

Z naší školy se této soutěže zúčastnilo přes 60 vybraných žáků. Žáci s bodovým hodnocením od 9 do 15 bodů postupují do okresního kola, které se koná 22. 11. 2022.

Nejvyššího počtu bodů dosáhli žáci Ondřej Krzyžánek ze VII.B – 13 bodů, Matyáš Gryga z VIII.B – 12 bodů, Vítek Tomiczek z VIII.A – 9 bodů a Tereza Macurová z IX.A – 9 bodů. Gratulujeme k postupu do okresního kola a všem zúčastněným děkujeme za účast a za zájem o matematiku.

Mgr.Romana Klimszová, MO matematiky


Přiletěli k nám draví ptáci


V úterý 18. října k nám přiletěla na návštěvu poštolka se sovou pálenou a jejich kamarády. Každý dravec se nám ukázal ve své celé kráse. Nejen, že jsme si je mohli zblízka prohlédnout, ale někteří žáci si je mohli i pohladit. A co teprve paní učitelky! Jedna z nich byla natolik odvážná, že si přivolala orla na ruku, druhé proletělo káně lesní mezi nohama. Děti si také přišly na své, když jim dravci začali létat nad hlavami. Občas musely uskočit, aby je některý z dravců nepohladil svým peřím po tváři. Počasí nám přálo a pánové sokolníci z Karviné dokázali zaujmout nevšedním programem, který si pro nás připravili.

Mgr. Pavel Buchta, Mgr. Kateřina Matuszková


Druháci pečou brambory


Pátek 7. října vyčaroval žákům 2. B třídy podzimní atmosféru. Od rána jsme se těšili na třídní projektovou výuku Hrátky s podzimem, která byla inspirována nejbarevnějším ročním obdobím. Celý den jsme pracovali ve školním altánu, kde jsme se učili o stromech a pod rukama nám vznikaly obrázky zvířat z listí nebo listové frotáže. Zjistili jsme, jak se obarví voda, když dáme zvlášť zelené, žluté a červené listí. S paní učitelkou Kantorovou jsme obešli školu, abychom detailně poznali zajímavosti o stromech a keřích, které nám zde rostou. Během vycházky jsme pozorovali změny přírody a počasí. Na závěr projektového dne jsme si jako správní pasáčci opekli brambory. Aktivity plnily děti s nadšením, přestože jsme trochu načichli kouřem. Už teď se těšíme na další společné projektové tvoření.

Mgr. Pavel Buchta