Zápis do ZŠ Ostravská a ZŠ Slezská pro 1. ročník základního vzdělávání pro šk.rok 2019/2020

Ředitel ZŠ a MŠ Český Těšín Hrabina, p.o.,která vykonává činnost základních škol na Ostravské a na Slezské ulici, oznamuje, že zápis do 1. ročníku povinné školní docházky pro školní rok 2019/2020 proběhne 4. a 5. dubna 2019 v budově ZŠ Slezská.

Mgr. Bc. Zajac Richard, ředitel organizace

Bovýsek

Ve čtvrtek 21.3. nás navštívil Bovýsek. Veselý kvíz úspěšně rozlouskli žáci I. – III. třídy. Nechyběla ani odměna – papírová skládanka.

Kreativní myšlení

Minulý týden byl pro „osmáky“ ve znamení kreativity a logického myšlení. Z různých věcí a předmětů tvořili, přetvářeli a vymýšleli nové, jiné, dosud neobjevené. Skupinová práce, komunikace a výměna názorů, schopnost se domluvit, prosadit se nebo naopak respektovat myšlenky druhých. Vše zvládli na jedničku. V závěru týdne ještě odzkoušeli své myšlení v podobě logických úloh se sirkami. Doufám, že i tento zážitek bude milou vzpomínkou na poslední roky na základní škole.

Hledání jara

Dnes 20.3. nastalo astronomické jaro. A my, 5.A, jsme se ho vydali hledat. Dlouho nám to netrvalo. Nepotřebovali jsme ani dalekohledy, lupy ani mikroskopy. Vyběhli jsme před školu a bylo tady!!! Konečně, dočkali jsme se!!! Sluníčko pěkně hřálo, ptáci zpívali, poletoval hmyz. Dokonce i motýla jsme viděli. Na stromech už vyrůstají pupeny a zelenající tráva je posetá sedmikráskami, fialkami a krokusy.

Městské kolo recitační soutěže

12. 3. odpoledne se sešli recitátoři našich škol, aby nám již tak prosluněný den, ještě více prozářili svým recitačním umem a krásnými texty. Soutěžilo se ve 4 kategoriích. Čekalo nás milé překvapení, protože jsme ve dvou kategoriích obsadili dvě 1. místa a jedno 3. místo. Blahopřejeme umístěným a zároveň děkujeme všem zúčastněným žákům.

Recitovali: David Vician( ZŠ Slezská), Bára Trzaskaliková ( ZŠ Slezská), Kristýna Dudová (ZŠ Ostravská), Matěj Šimik (ZŠ Slezská),Simona Kaletová (ZŠ Ostravská), Zuzana Slobodová (ZŠ Ostravská)

Dva recitátoři David Vician a Matěj Šimik postupují do okresního kola, které se koná v Havířově.
Držíme palce!
Umístění:
1. kategorie – 1. místo David Vician (ZŠ Slezská), 3.místo Kristýna Dudová (ZŠ Ostravská)
2. kategorie – 1. místo Matěj Šimik (ZŠ Slezská)

V. Ševečková

Městská přehlídka Zpěváček 2019

Ve středu 27.2. ráno jsme se s devíti dětmi ze ZŠ Hrabina vydali na KaSS, kde děti čekala soutěžní přehlídka zpěvu písní z Těšínského Slezska.
Již den před tím děti absolvovaly náročnou generálku, kde si mnohé z nich poprvé v životě vyzkoušely zpěv na pódiu, do mikrofonu a před početným obecenstvem.
V den soutěžního klání již byly děti mnohem jistější a všechny předvedly krásný výkon.
Porota to neměla vůbec jednoduché. Sešly se děti z několika těšínských škol, z nichž mnohé již zpívaly na soutěži vícekrát, a zazněl pestrý výběr lidových písní – rytmických i táhlých, zazpívaných bez doprovodu nebo s doprovodem cimbálové muziky Slezanek.
Slezanek obohatil celé soutěžní dopoledne nejen hudebním doprovodem, ale také několika pěknými vstupy tanečního souboru.
Přehlídky se zúčastnilo celkem 31 sólistů v šesti kategoriích, 5 duí a 1 trio.

Naši školu reprezentovalo ve zpěvu 9 žáků: Lucie Kulová 1.A, Stella Sirotová 2.B, Filip Švančara 2.A, Terezie Slobodová 3.A, Olga Miervová 4.A ze ZŠ Ostravská a Tereza Rákočí 3.B, Eliška Hlaváčová 2.C, Barbora Samiecová 5.C a Marie Huczalová 5.C ze ZŠ Slezská.
Společně s cimbálovkou doprovázela zpěváčky na housle také žačka naší školy – Vanesska Pindórová z 5.A (ZŠ Ostravská).

Všechny naše děti podaly velmi pěkné výkony. Čtyři z nich dokonce obsadily 1. místa ve třech kategoriích a jedno třetí místo!

I. kategorie:   1. místo: Lucie Kulová 1.A ZŠ Ostravská-postup

II. kategorie:  1. místo: Tereza Rákočí 3.B ZŠ Slezská – postup

III. kategorie: 1. místo: Barbora Samiecová 5.C ZŠ Slezská – postup
                       3. místo: Terezie Slobodová 3.A ZŠ-Ostravská

Soutěžící, kteří se umístili na vítězných místech, postupují do regionálního kola „Zpěváček ve Slezsku“, které se uskuteční 3. 4. v MDK Karviná.
Všem soutěžícím ještě jednou blahopřejeme, věříme, že svůj talent budou rozvíjet i nadále a postupujícím zpěváčkům přejeme ať i v regionálním kole zpívají s chutí, odvahou a radostí!

M. Slobodová

BOŽKOVA KASIČKA

Každý rok pořádá Gymnázium Josefa Božka v Českém Těšíně soutěž ve finanční gramotnosti nazvanou Božkova kasička. Děti z pátých tříd řeší úkoly - slovní úlohy z oblasti financí jako např. Zájezd, který stál 12 000,- byl zlevněn o 10% a později o dalších 10%. Kolik stál zájezd? Další úlohy byly o tom, jak se vzájemně ceny lišily, o kolik apod.
Za naše pracoviště jsme vyslali tři týmy, tří dvojice, které obstály v konkurenci dalších 47 dvojic.
A umístění? Na krásném 21. místě se umístil tým Terezy Macurové a Adriana Dubského, na 11. místě se umístila děvčata Elen Šlapotová a Tereza Niemczyková a náš nejlepší tým obsadil krásné 3. místo ve složení Michal Olszar a Jakub Boháč.
Všem gratulujeme!

A jak vše viděly děti?
"Moc se nám to líbilo. Bylo to velice zajímavé a zároveň těžké. Na každý úkol jsme měli dvě a půl minuty, což bylo pro nás trochu málo."