Matematický klokan 2020

Na začátku měsíce listopadu se uskutečnil další ročník oblíbené soutěže Matematický klokan. Protože jsme tentokrát nemohli soutěžit jako obvykle ve škole, zapojili jsme se z pohodlí domova, a to online. Žáci soutěžili v kategoriích Cvrček a Klokánek. V kategorii Cvrček jsme napočítali 27 odvážných druháků a třeťáků, kategorie Klokánek pak čítala 44 řešitelů z řad žáků pátých a šestých ročníků.
V kategorii Cvrček zvítězil Michal Uhlář ze 4. A s 86 body z 90 možných, druhé místo obsadil Teodor Dámek ze 3. A s 84 body a na třetím místě se umístil Daniel Dubský ze 4. B s 80 body.
V kategorii Klokánek zvítězil Ondřej Krzyžánek z 5. B se 103 body ze 120 možných, na druhém místě skončil Matyáš Gryga ze 6. B se 102 body a třetí místo vybojovala Nelly Rybová z 5. B s 97 body.
Vítězům gratuluji a všem ostatním děkuji za účast.

Mgr. Pavel Buchta

Pro rodiče i žáky - Jak na "Učebnu"

Přinášíme pro rodiče i děti dva návody "Jak na Classroom" - čili Učebnu v Google. Věříme, že názorná ukázka všem pomůže při práci na dálku.

Omezení provozu škol

Dokument ke stažení - ZDE

Zapomenuté heslo - ZDE

Dodatek ke školnímu řádu - ZDE

Zajištění péče o děti zaměstnanců vybraných profesí

Čestné prohlášení o bezinfekčnosti ke stažení a tisku - ZDE

Zápisový lístek do péče - ZDE

Seznam potřeb - ZDE

Podzimní Muzikohrátky

Na konci měsíce září nás již podruhé navštívila paní Vladimíra Gavlasová se svým hudebním představením Muzikohrátky, kterého se zúčastnily všechny třídy 1. stupně. Děti si získala hrou na nejrůznější hudební nástroje, které jim posléze také představila. Největší zájem vzbudil lidový hudební nástroj brumle, prastarý australský nástroj frčák (bullroarer), úžasný melodický nástroj sundrum nebo indiánský šamanský buben.

V druhé polovině lekce poslouchání vystřídala naše aktivní činnost. Děti nejprve rozezvučily své tělo tleskáním a pleskáním, zakrátko dostaly svou příležitost i hlasivky. Mezi největší lákadlo patřilo bubnování. Muzikoterapeutické představení bylo pro děti velmi uklidňující a taky zábavné, když jsme se navzájem pozorovali, jak se někdy obtížně trefujeme do správného rytmu.

Děkujeme za krásné dopoledne plné hudby a doufáme, že si takovouto netradiční hodinu hudební výchovy zopakujeme zase příště.

Mgr. Pavel Buchta

Den Země - 25.9.2020 "aneb tradiční akce v netradičním období".

I letos se celá naše škola zúčastnila akce k oslavě naší planety. Téma, které nás všechny spojilo bylo "Bylinka jako lékař". Už naše babičky objevily léčivou moc některých rostlin a dokázaly je využívat ke svému prospěchu. Proto i my jsme se rádi inspirovali tradičními prověřenými recepty.

Dozvěděli jsme se například, že některé bylinky s blahodárnými účinky mohou také škodit. Po skupinkách jsme na jednotlivých stanovištích ochutnávali čaje a poznávali, z jaké bylinky byly uvařeny. Rostliny jsme poznávali v čerstvém i sušeném stavu. Vnímali jsme všemi smysly, jak jen jsme při opatřeních s covid-19 mohli. Na dalším stanovišti jsme sami vyráběli bylinkové směsi. Také jsme tvořili básničky, malovali, překládali názvy rostlin do cizích jazyků, skládali puzzle, sázeli do záhonů levandule, mátu, meduňkou... V tělocvičně byla připravená překážková dráha, na které jsme měli posbírat papírové koule symbolizující bylinky.

Myslíme si, že podobné akce jsou velmi zajímavé a odneseme si z nich mnoho znalostí. Z takové formy výuky je těžko něco zapomenout.

Tato akce byla uskutečněna z grantu Moravskoslezského kraje. Děkujeme. Těšíme se na další ročník.

Žákyně 9.A ZŠ Hrabina