Drogy

Mladí lidé rádi experimentují s neznámým. Láká je příslib jedinečných zážitků, členství v partě kamarádů, ochutnání „zakázaného ovoce". Ne vždy však bývá takový experiment žádoucí a bezpečný… Tématem drog provedla naše sedmáky a osmáky lektorka Centra primární prevence Renarkon, které se ve své praxi zabývá nejen preventivními vstupy na školách, ale také pomocí drogově závislým v jejich návratu zpátky do společnosti. Beseda byla propojena konkrétními lidskými příběhy. Společně jsme si definovali, co je to vlastně závislost, legální, nelegální drogy, klady a zápory užívání návykových látek. Odbourali jsme mýty a nepravdy, které mládež o drogách zná.
Na základě zjištění žáci sami definovali závěry, jimiž by se chtěli ve své budoucnosti řídit.

Z reakcí našich žáků:
Paní, která tam s námi byla, byla velmi příjemná. Docela dost nám toho řekla a bylo zajímavé, kolik lidí k nim chodí. Řekla nám hodně informací ohledně drog, co to způsobuje. Znepokojilo mě, že drogy užívá skoro každý. Hodně se mi to líbilo a zaujalo mě to. Udivilo mě, že se do drog dává prací prášek.“
„Povídali jsme si o různých drogách od marihuany, přes LSD, až po kokain. Také jaké na nás mají účinky, jak se projevují na našem zdraví a o drogově závislých. Vyslechli jsme si zajímavé příběhy, rozdělili drogy na legální a nelegální, přičemž jsme zjistili, že i cukr je droga. Beseda se mi velice líbila.“
„Myslím, že to bylo hodně zajímavé a vůbec by mi nevadilo, kdybychom měli něco podobného znovu.“
„Z téhle besedy jsem se hodně dozvěděl a ponaučil.“
„Mohlo by být více takových besed.“

Mgr. Zuzana Mangirasová, ŠMP