Mezinárodní řemeslné hry v Třinci

 Dne 9. 4. 2014 se třída 8.A (ZŠ Ostravská) a soutěžící družstvo ze ZŠ Slezská zúčastnili Mezinárodních řemeslných her na SOŠ TŽ v Třinci-Kanada. Celkem se zúčastnilo 24 škol. Za naší školu se do soutěžních družstev nominovali: za ZŠ Ostravskou (po několika změnách) - Janásek Josef, Sokol Vratislav, Ševčík Ruda a Sikora Daniel. Za ZŠ Slezskou pak - Kaczmarczyk Jakub Daniel, Sabela Ondřej, Ostruszka Daniel, Podeszwa David.
Ať to byly elektrické obvody či řezbářská práce, naši reprezentanti bojovali zdatně. Po disciplínách jsme se shromáždili i s ostatními školami v jídelně na občerstvení. Z her jsme si odvezli bronz v oboru instalatér, který vybojoval Josef Janásek.
Tomáš Ptoszek, Adéla Horečková
Další dojmy účastníků:
Jeden den hutníkem
S většinou třídy jsme jeli do Třince, abychom se zúčastnili Mezinárodních řemeslných her. Praktická soutěž se odehrávala v tělocvičně. Celá plocha byla rozdělena na čtyři stanoviště - hutník, elektrikář, instalatér a zámečník. Každý z družstva se přihlásil na jeden obor. Já jsem byl hutníkem. Oblékl jsem ochranný oblek hutníka a přenášel jsem balonky takovou dlouhou naběračkou do úzkých trubek představující ingot. Po praktických soutěžích jsme se přesunuli do jídelny, kde jsme se zúčastnili teoretických soutěží. Ostatní nesoutežící pak plnili doprovodné úkoly jako postavit co nejvyšší stavbu ze špaget nebo vyrobit z papíru letadlo podle předlohy a doletět s ním na cíl. Taky jsme viděli ukázku míchání nápojů.
Ruda Ševčík
V různých oborech měli soutěžící za úkol něco jiného: sestavit el. obvod, přenést balonky do ingotu, sestavit šestiúhelník z trubek – 3D hlavolam a vyřezat lyžaře ze dřeva.
Akce byla celkem povedená.
Josef Janásek
Celá akce byla super, jediné, co nám vadilo, byla dlouhá čekání na soutěže a na autobus – zpoždění hodinu.
Na začátku celé akce hrála hymna a zapaloval se olympijský oheň. Kromě povinných soutěží, jsme mohli využít i doprovodných akcí – svezli jsme se na plošině hasičského auta, řídili jsme nafukovací žraloky, které si studenti takto upravili. Byla to super akce.
David Lačík
Sešli jsme se na autobusové zastávce, soutěžící a zbytek třídy jako fandové. Všichni jsme byli dost natěšeni.
Před soutěžemi jsem zažil šok, protože jsem se náhle z diváka stal soutěžícím (děvčata svou účast vzdal, jakmile zjistila, v čem by měla soutěžit). Byl jsem přiřazen do oboru elektrikář. Po první skupině jsem nastoupil i já a snažil jsem se, jak to jen šlo. Myslel jsem na moudrá slova p.uč. Novákové, ale neměl jsem s tímto oborem žádné zkušenosti, a tak jsem se umístil na posledních místech. Přesto jsem byl rád, že jsem to zkusil, a dokázal si, že jsem schopný překonat i sám sebe.
Při dlouhém čekání na autobus jsme si zahráli i s míčem, který Josef vyhrál, a tak nám ta hodina čekání rychle uběhla. Byl to skvělý den.
Sokol Vratislav, Urbanczyková Jana