Postup páťáků v soutěži Finanční gramotnost do celostátního finále

Finanční gramotnost páťákům rozhodně není cizí. Protože jsme kvůli epidemiologické situaci vloni na jaře nemohli uspořádat tolik očekávaný velikonoční jarmark s Českou spořitelnou a ani letos tomu okolnosti nenahrávají, zapojili jsme se alespoň do 10. ročníku soutěže Finanční gramotnost, kterou organizuje spolek METODICA, institut pro další vzdělávání, z. s. ve spolupráci s Evropskou asociací finančního plánování ČR (EFPA ČR), hlavním partnerem soutěže je Abeceda peněz České spořitelny. Letos se této soutěže ve věkové kategorii žáků 1. stupně zúčastnilo zhruba 1 000 žáků z 43 škol.
Ve školním kole žáci vyplňovali test s patnácti otázkami, který zjišťoval, zda rozumí pojmům jako Czech POINT, rekvalifikační kurz nebo spotřebitelský úvěr. Čekaly je taky praktické otázky ze světa financí. Ze všech soutěžících byli nejúspěšnější Terezie Slobodová, Jakub Stloukal (oba z 5. A) a Aneta Hořčicová z 5. B. Tito žáci dále postoupili do okresního kola, ve kterém již tvořili družstvo. Nebylo to nic lehkého! I v tomto kole jsme se trápili nad tím, jaký je symbol na lícové straně každé naší mince nebo co jsou dividendy. Nikdo není dokonalý, pár chybiček se nám tam vloudilo, ani to ale nebylo překážkou pro postup do krajského kola. Pro účast v tomto kole bylo podmínkou vytvořit kreativní úkol v podobě prezentace nebo videonahrávky na téma „Jak byste se chtěli učit o financích u vás na škole?“. Družstvo se rozhodlo natočit video, které můžete zhlédnout níže. Velká pochvala patří našim reprezentantům, kteří byli ochotni zapojit se i v této době do aktivit navíc a pobýt u počítače o něco déle.
Krajských kol se zúčastnila družstva z 16 škol. Konala se dvě krajská kola po osmi týmech. Žáci ZŠ Ostravská se v našem kole umístili na 3. místě, v konečném pořadí po obou konaných kolech pak na krásném 7. místě, čímž si vysloužili postup do dalšího kola.

Děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy a přejeme mnoho štěstí v celostátním finále.

Mgr. Pavel Buchta