Těšínské GO! Cieszyńskie GO!

Naše škola se s velkou chutí zapojila do projektu Těšínské Go! Cieszyńskie GO!, který měl za cíl podpořit výuku o našem regionu ve všech jeho sférách. V rámci projektu byly realizovány vzdělávací stezky pro učitele, vzniklo portfolio pro žáky 9. ročníků a také vzdělávací hra, která zábavnou a hravou formou seznámila žáky 2. stupně naší školy s krásami, pamětihodnostmi a na první pohled neviditelnými zajímavostmi jejich rodného kraje.
Kořeny každého z nás jsou spojeny s krajinou, kulturou a lidmi. Rodný kraj a jeho „genius loci“ v nás zůstává hluboko zakořeněn po celý život. I když si to mnohdy neuvědomujeme, je toto vnitřní formování pro nás velmi důležité. Proto je nutné učit se rozumět nejen světu „tam venku“, ale hlavně rozumět vlastním kořenům, tj. rodnému místu. A když se spojí toto poznávání se zábavou, pamatujeme si mnohem více.
Hra vytvořená v rámci projektu Těšínské GO! Cieszyńskie GO! byla velmi poučná a mnohdy naše puberťáky překvapila ať už náročností úkolů, či vynalézavými dílčími úkoly, do nichž se pro jejich úspěšné zvládnutí musela zapojit celá skupina. Děti měly možnost se o svém rodném kraji mnohé dozvědět nad rámec běžného poznání. Společný zážitek, vzájemné sdílení informací, spolupráce skupin a samovolné učení na bázi hry bylo pro všechny velkým přínosem. Věříme, že informace, které žáci společně získali, jim o něco více pomohou rozumět „jejich kořenům“.
Velké poděkování patří realizátorům celého projektu, kterými jsou Pedagogické centrum pro polské národnostní školství v Českém Těšíně a Cieszyński Ósrodek Kultury – Dom Narodowy v Cieszyně.

Jak se nám společné hrálo, se můžete podívat na níže přiložené videoprezentaci z celé akce.