Zrak a život nevidomých - projektový den v 1. A

Žáci z 1. A. se 10. prosince zúčastnili projektového dne “Zrak a život nevidomých”. Lektorka a spisovatelka Markéta Vítková se připojila s vypnutou kamerou, aby namotivovala a nasměrovala žáky správným směrem. Žáci si jen podle hlasu měli lektorku představit. Poté svoje představy sdíleli nahlas. Tímto bylo uvedeno povídání na téma nevidomých lidí - jaká je příčina ztráty zraku, jaký je život nevidomých, jaké pomůcky používají. Vyprávění bylo doprovázeno obrázky a videem o psech pro nevidomé.

Lektorka rovněž představila svou knihu, jejíž příběh měl spojitost s naším projektem. Další část projektu byla hodně praktická a zážitková. Žáci si s šátkem na očích vyzkoušeli různé činnosti a posuzovali, jak se jim daná činnost dělala, když ji nemohli sledovat očima (chůze se slepeckou holí, kreslení a psaní podle pokynů, svačení, modelování z modelíny, poznávání předmětů podle hmatu, rozlišování a třídění našich kovových mincí).

Žáci činnosti prováděly s nadšením, některým bylo trochu nepříjemné mít tak dlouho zavázané oči. Zároveň to v nich vzbudilo respekt a uvědomili si, že to není tak snadné, jak si mysleli. Lektorka seznámila děti s různými druhy písma a podle Braillova písma měly za úkol rozluštit a splnit úkol podle vzkazu, který jim lektorka připravila. Na krabičce od léků měly děti za úkol najít název léku vyražený Braillovým písmem a pokusit se rozluštit, o jaký název jde. Žáky rovněž zaujalo video a informace o vodících psech. Projektovým dnem se prolínalo autorské čtení z knihy “Narozeninová kočka”, kterou nám v úvodu představila.

Paní Markéta byla velmi příjemná, milá, vstřícná. Podařilo se jí navázat i skrze vzdálený přístup kontakt s žáky a předat jim spoustu nových informací a poznatků, které jim pomohou lépe porozumět lidem s handicapem. Žákům se projektový den se spisovatelkou velmi líbil, nejraději dělali praktické úkoly, které jim pomohly v uvědomění si, jak důležitý je zrak a jak lehce se dá o něj přijít. Děkujeme a budeme se těšit na další setkání.

Mgr.Chudecká P.

Autor: Mgr.Pavlína Chudecká