Beseda s nutričním poradcem a fyzioterapeutem


Dívky a chlapci mají často potíže najít si cestu k vyvážené stravě. Děvčata nesprávně hubnou, kluci chtějí nabírat svalovou hmotu… S pohybem to také není vždy slavné. Někteří sportují pravidelně, někteří se omezí na pohyb prstem po displeji mobilního telefonu. Tělo si v dospívání také dělá, co se mu zamane – roste chvíli pomalu, pak rychleji… A už tak mladí lidé si stěžují na potíže s páteří nebo bolesti hlavy.
S užitečnými radami přišly na besedu spojenou se zajímavými ukázkami nutriční terapeutky z ostravské nemocnice a také fyzioterapeuti z nemocnice v Českém Těšíně. Přednášku o zdravém stravování vhodném právě pro věkovou kategorii našich osmáků a deváťáků doplnili ochutnávkou čerstvých ovocných šťáv nebo smoothie. Jen na „podívání“ nechyběly mezi žáky oblíbené nápoje doplněné názornými údaji o množství obsaženého cukru. Část besedy o zdravém pohybu se nesla v duchu praktických ukázek, jak si pomáhat ke správnému držení těla, jaké pomůcky k tomu lze využít nebo jaké relaxační techniky můžeme vyzkoušet. Sportovci dostali užitečné rady, jak trénovat, aby byl sport radostí, tělu užitečný a ne zdrojem potíží a úrazů.
Žáci měli dostatek prostoru k dotazům a otázkám na věci, které jim nebyly jasné nebo je zajímaly podrobněji. Výsledky anonymních dotazníků, které žáci následně vyplnili, nebudou použity pouze ke statickým účelům, ale pomohou také plánovat další besedy.
Z reakcí našich žáků:
„Dozvěděl jsem se hodně věcí, o kterých jsem nevěděl.“
„Chtěl bych mít ten míček.“
„Líbilo se mi, že nám říkali užitečně věci do života – např. jak máme správně sedět. A chutnaly mi ty koktejly.“
„Poučné a zajímavé, hlavně o tom jídle.“
„Rád bych si to zopakoval. Takové akce by mohly být častěji“
„V první hodině jsem se dozvěděla mnoho nového. Druhá hodina byla ještě lepší, protože jsme pili zdravě a chutné věci.“
„Nejvíce mi pomohla první hodina, díky které vím, jak srovnat záda.“

Z. Mangirasová a K. Sekulová