Fakespace…

Na naši školu zavítala v pátek 7. 6. 2019 studentka politologie Masarykovy univerzity v Brně, která nám přijela představit zajímavý projekt brněnských studentů s názvem Fakescape. Denně jsme vystaveni velkému počtu nových informací. Jen málokdy však kriticky ověřujeme jejich pravdivost a stáváme se tak terčem různých manipulací, lží a nepravd. Jak vlastně poznat pravdu od slibů a lží?
Cestou pro nás byla úniková hra pro celou třídu, v níž si žáci vyzkoušeli nelehkou roli novinářů – „hlídacích psů demokracie“. Pravidla byla jednoduchá. Novinářské týmy před prezidentskými volbami v roce 2028. Kampaň vrcholí. Žáci měli za úkol během jedné vyučovací hodiny rozpoznat mezi skupinou prezidentských kandidátů skrytého padoucha, který se po celou dobu maskoval různými dezinformacemi v mediálním prostředí. Cestou k rozlousknutí této záhady byla především práce s materiály, ověřování faktů, kritická analýza a velká porce týmové spolupráce. Jednotlivé žurnalistické týmy se musely prokousávat úryvky z ústavy, pracovat s mapou, ověřovat informace na internetu, hledat správná vodítka a nápovědy, získat správný kód k rozluštění celé záhady. Napětí bylo také umocněno soupeřením na čas. Hra bavila úplně všechny. Velmi nás těší uvědomění žáků, jak moc je důležité si podávané informace ověřit před tím, než jim začneme věnovat pozornost a dále je sdílet.
Za krátkou dobu své existence již projekt Fakescape obdržel řadu ocenění. Zmiňme alespoň 2. místo v celosvětové soutěži P2P Digital Challenge v USA.
Děkujeme studentům Masarykovy univerzity a přejeme spoustu dalších skvělých nápadů.

Mgr. Zuzana Mangirasová