„Příběh obrazu“

OCENĚNÍ V CELOSTÁTNÍ LITERÁRNĚ – VÝTVARNÉ SOUTĚŽI

Každý obraz vypráví příběh. Příběh zrozený v duši a fantazii autora, příběh viděný autorovýma očima. Ale obrazy nám vyprávějí i to, co si do jejich „vyprávění“ vložíme my sami, diváci.
V hodinách výtvarné výchovy se žáci VII.B vydali po stopách českého umění od roku 1918. Během několikahodinového projektu si prohlédli malou výstavu reprodukcí: pozorovali a vnímali barvy, motivy, kompozici a hlavně hledali takový obraz, který je osloví a ve kterém pro sebe najdou nějaké sdělení. Následovala výtvarná akce, při které žáci tvořili „živé obrazy“, kopie vybraných děl. Pak vymysleli příběh. Co asi zažily postavy z jejich obrazu? Co se stalo, než malíř situaci zachytil? Jak mohl příběh pokračovat…? Zakončením celého projektu byla vlastní parafráze vybraného obrazu, vytvořená malbou nebo kresbou.
Neobvyklé téma projektu žáky zaujalo a některé práce byly natolik zajímavé, že jsme je přihlásili do celostátní soutěže „Příběh obrazu“. K naší velké radosti rovnou dva mladí „umělci“ získali ve své kategorii ocenění, které si převezmou 6. dubna na slavnostním vyhlášení výsledků a vernisáži výstavy v Muzeu Bílovec. Gratulujeme!

Anna Hlaváčová
„Vzpomínky“ (na motivy obrazu Toyen „Spící“)

Pavel Kowala
„Podařený ples“ (na motivy obrazu J. Paula „Dvojice“)