Rizika a nebezpečí sociálních sítí…


Sdílení informací je fenoménem dnešní doby. Sociální sítě nám k tomuto sdílení vytvářejí zajímavý prostor. Je však třeba mít neustále na paměti, že i kyberprostor obsahuje, stejně jako kterékoliv jiné prostředí, svá rizika, nebezpečná zákoutí a uličky, v nichž na nás může číhat nějaké nebezpečí. O tom, jak co nejvíce eliminovat rizika spojená s pohybem v kyberprostoru, zamezit kyberšikaně, jak se nestát terčem potenciálního kybernetického „lovce“, se žáci dozvěděli v poutavě připravené besedě pana Slavoje Raszky, lektora celorepublikového certifikovaného projektu E-bezpečí realizovaného Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Z reakcí našich sedmáků:
„Beseda byla fajn. Líbilo se mi, že varuje děti před nebezpečím na internetu. Strašně rychle to uteklo. Mohlo to být klidně delší.“
„Beseda se mi velmi líbila. Jsem rád, že už vím, co dělat na internetu a co ne.“
„Beseda se mi líbila a mohla být klidně delší. Pomohla mi ukázat cestu, jak dál, když se něco takového stane. Byla hezky připravená. Pán si na ní dal hodně záležet. Chtěla bych mít ještě další besedu od E-bezpečí.“
„Tahle beseda byla asi nejlepší za celý můj život. Pán byl příjemný a vtipný. Zaujala mě celkově rizika na síti, videa, osudy těch dětí. Celé to bylo super.“
„Pán byl velmi dobře připravený a líbilo se mi, že do povídání zapojil i skutečné příběhy, které se staly. Myslím, že to v nás zůstane asi nejdéle. Je dobré, že nám vysvětlují, na co si dát na internetu pozor a jak se chovat.
Nečekala jsem, že se můžou hackeři dostat do jiného účtu. Pro mě je poučení, že cizímu člověku nesmím nikdy odepisovat, aby se mi třeba nestalo něco jako těm holkám z videí.“

Mgr. Mangirasová Z.