Vzdělávání: Vikingové

Vzdělávací program „Vikingové“

Zajímavou hodinu dějepisu zažili žáci druhého stupně naší školy. Z lavic a tříd se přesunuli do tělocvičny, kde je čekala dvojice herců z agentury Pernštejni. Nabídli nám program na téma „Vikingové“. Proto „připluli“ vikingskou lodí, oblékli se do replik dobových šatů a předvedli modely různých zbraní. Vyprávění o životě Vikingů prokládali praktickými ukázkami, ty vyvrcholily věrohodně vypadajícím bojem muže proti muži. Každá vikingská bojová jednotka vždy potřebovala dostatek členů – ty si herci vybrali z řad šesťáků a sedmáků. Během krátké chvilky byli vybaveni přilbami a zbraněmi a společně předvedli plavbu lodí, různé bojové formace nebo zastrašování nepřítele. Téměř hodinový program žáky zaujal. A jak akci komentovali žáci VI.C?

„Překvapilo mě, jak spolu oba muži bojovali. Byli tak secvičení, že jeden druhého nezranil. Také se mi líbilo jejich oblečení.“
M. Ryboňová

„Herci, kteří k nám přijeli, nám zahráli, jak žili Vikingové. Zajímavé bylo, jak třeba určovali světové strany.“
M. Křístková

„Hodně jsem se na tuhle akci těšil a mé očekávání se potvrdilo. Nejenže jsem se hodně dozvěděl, také jsem se pobavil. Zjistil jsem, že filmy někdy lžou. Nejvíce se líbil boj obou mužů.“
T. Raszka

„Nejvíce se mi líbilo, jak si herci mezi námi vybrali 10 dětí. Zkoušeli jsme obranu, museli jsme nastoupit do lodi… Hodně jsem se nasmála, když jsme si museli nasadit helmy. Měli jsme i meče a štíty.“
K. Konopková

„Líbilo se mi, že z vyprávěných příběhů šlo poznat hodně zajímavého. Taky bylo dobré, že se mohli do děje zapojit žáci. I když mě historie moc nezajímá, tohle mě bavilo.“
O. Sikora

„Zajímavé bylo, jak nám vysvětlili, že Vikingové nebyli nečistotní a že se pravidelně myli, česali a měnili si oblečení.“
K. Kostková