Na vlastní kůži – bezpečnostní preventivní akce pro 9. ročník

11.9.2023 |  Kateřina Sekulová |  ZŠ Ostravská ZŠ Slezská
Na vlastní kůži – bezpečnostní preventivní akce pro 9. ročník

Ve čtvrtek 7. září jsme se my, žáci 9. ročníku, vydali do parku Adama Sikory na projekt „Na vlastní kůži“. Akce měla 5 stanovišť. Každé z nich bylo něčím zajímavé. To první, které jsme navštívili, bylo stanoviště první pomoci se sanitkou, kde jsme byli poučeni o tom, co máme dělat při případné dopravní nehodě, kde vyžadují účastníci první pomoc. Někteří z nás si dokonce nechali některá zranění namaskovat. Do toho se zapojila i paní učitelka – měla „jako“ zlomené zápěstí. Poté jsme si pod vedením zdravotníka vyzkoušeli na figuríně resuscitaci. Všichni jsme nácvik zvládli. Naším dalším stanovištěm byl stánek organizace BESIP, kde jsme si zopakovali pravidla silničního provozu a dopravní značky. Za správné odpovědi v kvízu jsme dostali odměny. Následně jsme přešli k panu policistovi, který nám ukázal vybavení pro zásahy, třeba neprůstřelné vesty, štít a další. Na třetím stanovišti se představila střední škola z Jablunkova, která nám nabídla zkušební jízdu v autě. Spousta z nás se projela, někdo i řídil. Předvedli nám i motokáry. Na čtvrtém stanovišti nás čekala autoškola a informace o řidičském průkazu na motorku. Hlavně kluci z toho byli hotoví a hned zkoušeli motocyklový trenažér. Pan Vráťa nám předvedl, jak vypadá část zkoušek pro získání průkazu na motorku. Poslední stanoviště připravila městská policie. Vyzkoušeli jsme testy na drogy a alkohol. Ten první odzkoušela naše spolužačka Markéta, samozřejmě byl negativní. Test na alkohol vyzkoušel naopak kluk, tentokrát Honza, taky v pořádku. Stanoviště nám umožnilo vyzkoušet si i speciální brýle, které simulovaly silnou opilost nebo stav pod vlivem drog. S nimi musel každý projít slalom mezi kuželi. Asi nejvíce nás pak zaujala simulace dopravní nehody na automobilovém trenažéru.

Akce byla velmi zajímavá, témata stanovišť se nám líbila. Děkujeme, že jsme se mohli zúčastnit.

Za 9. ročník Zuzka H. z IX.C