Den Země na téma Ptáci

8.5.2023 |  Pavel Buchta |  ZŠ Ostravská Projekty

Den Země je každoroční celosvětová událost, která se slaví 22. dubna, jejím cílem je propagace a podpora ochrany životního prostředí. Poprvé byl Den Země slaven v roce 1970, v současnosti probíhá každoročně ve více než 193 zemích světa.

Poslední dubnový pátek jsme oslavili u nás na Hrabině den věnovaný Zemi. V projektovém Dni Země jsme se tentokrát zaměřili na téma Ptáci. Žáci prvního stupně poznávali zvuky ptáků, vyzkoušeli si nejrůznější pokusy s vejci, skládali vlaštovky, tvořili filcové koláže a taky stavěli ptačí hnízda z přírodnin. Poněkud těžším skupinovým úkolem bylo přiřazování obrázků samce, samice, jejich hnízda a vajec. Nevšední zážitek naskytla možnost ohmatat si skutečné slepičí křídlo. Starší žáci kromě toho zjišťovali pomocí souřadnic migrační trasy ptáků a označovali je do mapy. Cítili jste se někdy volně jako pták? Nám se to podařilo pomocí dronu, kterým jsme sledovali výhled z ptačí perspektivy. Nechybělo ani badatelské stanoviště s fosforeskujícím vejcem. Na své si přišli i milovníci jazyků. Ti měli možnost projevit se u pisatelského stanoviště, kde se psaly básničky o ptácích a u stanoviště cizího jazyka, kde se pomocí názvů filmů nebo filmových postav učili anglické názvy ptáků. Pevně věříme, že každý si z tohoto dne a metod výuky odnesl něco zajímavého do svého života a prohloubil tak zájem o životní prostředí. Děkujeme všem za spolupráci a hladký průběh této školní akce.