Projektový den - Mineralogie

27.10.2022 |  Jaroslav Šlehofer | 
Projektový den - Mineralogie

Projektové dny se na ZŠ Hrabina začínají stávat tradicí. Každým rokem je nové téma, to letošní jsou minerály a horniny. Žáci 1. stupně si vyzkoušeli geologické procesy v praxi v podobě pokusu s voskem, seznámili se s pohádkami, které se natáčely ve známých skalních městech, nasadili na sebe horolezeckou výbavu nebo okusili práci geologa s kladívkem na naší školní geologické skalce, kterou jsme pořídili právě z prostředků grantu.

Skupiny 2. stupně, pojmenované podle všemožně barevných nerostů, prošly osm stanovišť, kdy každé bylo velmi originální.

V chemické učebně jsme vyráběli minerál. Dalším stanovištěm byly Fyzikální vlastnosti, kde jsme si mohli popovídat s Milanem Krausem z Ústavu geoniky Akademie věd ČR, se kterým jsme si prohlédli určité druhy nerostů, a to jak ty častější, tak i například pouštní sklo, zkamenělé dřevo či úlomek meteoritu. Kromě těchto zajímavých rozhovorů a poznatků jsme si užili také stavění věže, buď z dřevěných nebo z reálných kamenů. Průmyslové zpracování se vedlo ve stylu vyplňování pracovního listu a hledání informací, poté jsme si mohli zkusit poznávání hornin. Na stanovišti Křemeny jsme dostali možnost vybrat si svou odrůdu křemene, kterou jsme si poté odnesli domů, a hledali jsme si o ní zajímavosti. Významy slov, jak už název tohoto stanoviště napovídá, se vedly v duchu hledání slov spojených s geologií ve větách nebo přesmyčkách, také doplňování slov k jejich významům, spojování nástrojů používaných geology s jejich názvy a nakonec doplňování tajenky. Na stanovišti Báseň o kameni se někteří vyřádili, někteří míň, ale minimálně se každý pokusil něco napsat. Na stanovišti Kouzlo kamenů jsme si kreslili, přesněji jsme kreslili diamant, který jsme si poté mohli libovolně vybarvit. Takto jsme vytvořili společné dílo všech žáků a učitelů v podobě „diamantového stromu“, který nám teď zdobí chodbu školy. A osmým zmíněným stanovištěm byla Geoturistika, kde jsme na mapě zaznamenávali místa výskytu známých přírodních památek, jako jsou například Stonehenge, Grand Canyon a pyramidy.

Letošní projektový den je jistě mezi všemi považován za opět velmi povedenou událost.

Tereza Macurová, 9. A, ZŠ Ostravská

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies