Exkurze 9. tříd do Osvětimi

4.1.2024 |  Ingrid Waclawková |

Bylo sychravé, deštivé ráno a my jsme čekali na příjezd autobusu před školní jídelnou. Okolo 6:00 jsme konečně začali nastupovat do autobusu a vyjeli na exkurzi. Cesta byla celkem klidná, většina lidí ještě spala. Do Osvětimi jsme dorazili v 7:30 hod.

Kontrolou jsme prošli bez problémů. Hned po ní jsme dostali sluchátka a zařízení na kontrolování hlasitosti,  abychom slyšeli paní průvodkyni, i kdybychom byli pozadu. Prohlídka probíhala klidně, navštívili jsme spoustu míst, kde byly fotky a dokonce i vlasy, boty a brýle lidí, kteří tam byli zabiti. Po ukončení prohlídky v Osvětimi (zhruba v 9:30 hod) jsme se přesunuli na naši 2. destinaci - Březinka. Prohlídka začala skoro hned po příjezdu. Nejdříve jsme vešli bránou hned vedle kolejnice, kde na nás už čekala naše průvodkyně.  Zastavili jsme se hned ve druhé dřevěné budově, o které nám začala paní průvodkyně vyprávět, ovšem tentokrát jsme neměli sluchátka, a proto ji bylo hůř slyšet. Povídala o tom, jak špatné podmínky k životu tam byly a jak se tam na prostoru velkém zhruba jak 2,5 třídy vlezlo až 300 a víc lidí. Poté jsme se vydali zpátky a zastavili se v 1. dřevěném baráku v pořadí, kde se paní průvodkyně také rozpovídala. Bylo to velmi emotivní a smutné a po zhruba 15 minutách jsme se vrátili k autobusu. Na cestě domů jsme přemýšleli o tom, co jsme viděli. Někteří spali. Vtom se z mikrofonu ozvalo, že budeme asi tak za 30-45 minut zastavovat na oběd, což mnohým zvedlo náladu. Po pauze probíhala cesta plynule a za 15 minut už jsme vystupovali před naší jídelnou.

Za žáky 9. ročníků

Lukáš Kula