Třídní učitel

Plán akcí

V rámci celodenního projektového dne "Zachraň kamaráda" zaměřeného na první pomoc se žáci seznámí s pomůckami, které používají záchranáři při své práci a budou si je moci osahat a vyzkoušet jejich použití. Zkušení lektoři, kteří jsou záchranáři, zdravotníci a pedagogové v jednom, je zábavnou formou naučí, jak správně reagovat v nenadálé situaci bez paniky a stresu, zavolat a aktivně komunikovat s dispečinkem záchranné služby (vyslechnou přímo hovor), správnou techniku ošetření zlomenin atd. Program je hodně praktický. Více o programu se dozvíte zde https://www.pmeduca.com/prezencni-kurzy/?kurzkate=17&id=22#kotvaprvni .

Program je z poloviny hrazen z prostředků OP JAK a částka cca 65,- Kč (konečná částka zavisí na počtu žáků, kteří se programu zúčastní) bude uhrazena z bezhotovosního konta žáka

7:50 - 12:30

Nejprve se vydáme do muzea v Českém Těšíně, kde nás čeká edukační program "Prochaskova tiskárna" , ve kterém žáci se dozví, kdo, kde a kdy založil první tiskárnu v Těšíně a jak se v průběhu času změnila malá dílnička na třípodlažní podnik známý v celé rakousko-uherské monarchii. Dozvíme se, co všechno se u Prochasků tisklo a zjistíme, jakou měl císař František Josef I. přezdívku. Na závěr programu čeká žáky kreativní tiskařská dílna.

Potom se vydáme do polské části Těšína, kde v muzeu tisku budou žáci svědky tvorby a tisku archaickým způsobem - od nuly: ručního skládání písma, strojně lité sazby až po tisk. Mnohé si budou moci sami vyzkoušet.

Cena: 40,- Kč (muzeum v Českém Těšíně) + 35,- zł (muzeum drukarstwa v Cieszynie) bude hrazena z bezhotovostního konta žáka. Nutné je mít cestovní doklad (pas nebo občanský průkaz)